Kommenteeri

Mis saab peale valimisi pensionitest?

Suur osa Eesti eakaid elab allpool suhtelise vaesuse piiri. Pensione on vaja tõsta. Aga kuidas? Et valikud lihtsamaks teha, siis võrdlesin suuremate erakondade pensionite teemalisi lubadusi kahest aspektist: pensioni suurus ning pensionide maksustamine.
Raimond Kaljulaid

Suur osa pensionäre elab vaesuses

Suhtelises vaesuses elab Eestis peaaegu iga neljas inimene. 2017. aastal oli suhtelise vaesuse piir 523 eurose kuusissetuleku juures. Kuidas on pensionisaajatega?

Ma arvan, et enamik noori inimesi isegi ei tea, kui väikesed on Eesti pensionid. Neli viiendikku meie pensionäridest saab alla 500 eurost pensioni. Enamike pension jääb keskmiselt 450 euro kanti, mis on allapool suhtelise vaesuse määra. See on väga suur ebaõiglus, et sedavõrd suur arv inimesi peab oma eluõhtul südant valutama igapäevase toimetuleku pärast. Kõige keerulisemas olukorras on üksinda elavad pensionärid.

On päris selge, et pensione peab Eestis tõstma. Küsimus on selles, kui palju. Erinevatel erakondadel on siin erinevad lahendused.  

Keskerakond - 100€ pensionitõus ja 750€ maksuvabastus pensionäridele

Keskerakonna programmi tervikteksti leiab siit. Keskerakond lubab tõsta keskmist vanaduspensioni erakorraliselt 100 euro võrra. Kui see õnnestub, siis aastaks 2023  on keskmine vanaduspension 700 eurot.

Pensionide maksustamise osas lubab Keskerakond hoida keskmise vanaduspensioni tulumaksu vabana ning rakendada pensionäridele täiendava 250-eurose tulumaksuvabastuse, tõstes seeläbi vanaduspensionäride maksuvaba tulu 750 euroni kuus.

Kas selline pensionitõus on riigile jõukohale? Keskerakonda kuuluv endine  sotsiaalminister Jaak Aab usub, et see on võimalik. Tema sõnul tähendab 100-eurone pensionitõus riigieelarvele 250 miljonit euro suurust lisakulu, millest omakorda viiendik laekub maksudega kohe riigieelarvesse tagasi.

Keskerakonna plaani tugevus on selle selgus ja teostatavus. Nõrkuseks see, et tuleb nõusse saada võimalikud koalitsioonipartnerid. See sõltub suuresti sellest, kui tugevalt positsioonilt läheb Keskerakond läbirääkimisi pidama - kas Jüri Ratas teeb seda valitsust moodustava erakonna esimehena ja peaministrina või moodustab valitsust näiteks Reformierakond ja Kaja Kallas ning sellisel juhul on Keskerakond vaid üks paljudest võimalikest koostööpartneritest. 

Reformierakond: 200€ pensionitõus, keskmine pension maksuvaba

Reformierakond lubab tõsta majanduskasvu toel vanaduspensione nelja aasta jooksul 200 euro võtta. Mis puudutab pensionite maksustamist, siis Reformierakond lubab, et keskmine pension on tulevikus tulumaksuvaba.

See kõlab esmapilgul paremini kui Keskerakonna 100-eurone pensionitõus, kuid see on pigem Reformierakonna poliitiline kavalus.

Reformierakonna pensioniplaani tugevus on selle selgus, kuid nõrkus on teostatavus.

Ainult majanduskasvu toel ei ole pensionide 200 eurone tõus lihtsalt võimalik ning ilma erakorralise pensionitõusuta pensionid nii palju ei tõuse. Ebaõiglane on lubada midagi sellist, mida täita ei suudeta.

Kui majanduskasv ei ole piisavalt suur, saab Reformierakond viidata, et pensionitõusuks lihtsalt ei olnud raha.  

SDE: 700€ pension, alampalgani maksuvaba

Sotsiaaldemokraatlik erakond lubab samuti tõsta keskmise pensioni 700 euroni kuus. Mis puudutab maksustamist, siis sotsid lubavad, et pension ei kuulu maksustavate tulude hulka alampalga ulatuses.

Minu kommentaar on sama, mis Reformierakonna puhul. Nii suur pensionitõus on võimalik ainult siis, kui viia ellu erakorraline pensionitõus. Kuid Jevgeni Ossinovski ei toeta Keskerakonna erakorralise pensionitõusu ideed.

Mis puudutab miinimumpalga osas tehtavat maksuvabastust, siis see sõltub omakorda alampalga suurusest. Sel aastal on alampalk 540 eurot kuus.

Isamaa: pensioni suurus sõltugu laste arvust
Isamaa lubab “tõsta pensione koos majanduskasvuga” ning siduda pension “senisest tugevamal” laste arvuga. Pensionide suurust järgmise nelja aasta jooksul ning maksustamist Isamaa oma programmis eraldi ei käsitle.

Mina ei pea pensioni lastega sidumist õiglaseks - on inimesi, kes ei saa lapsi tervislikel põhjustel, miks me neid madalama pensioniga karistame? Ma ei usu ka seda, et keegi otsustaks kahekümnendates eluaastates lapsi saada, lootes, et see tähendab tulevikus suuremat pensioni.  

Samal põhjusel ei ole ma lesepensioni idee tuline pooldaja, kuigi selline mõte Keskerakonna programmis on. Miks karistame väiksema pensioniga neid, kellel ei ole elu jooksul olnud ühel või teisel põhjusel võimalust abielu sõlmida?

Seda enam, et Eesti riik ei lubagi täna kõigil perekondadel seaduslikku abielu sõlmida.  

EKRE: pensionid kahekordseks ja maksuvabaks

EKRE lubab, et järgmise nelja aasta jooksul tõuseb keskmine pension kahekordseks, st ligikaudu 800 euroni.

Samuti on EKRE programmis on lubadus vabastada pensionid tulumaksust.

Arusaadavalt on need mõlemad ülimalt kulukad lubadused ja ei ole Eestile tegelikult jõukohased. Kuid populistlikud erakonnad annavadki lubadusi, mida nad ei suuda pidada. 

Eesti 200: maksuvaba tulu 1000€

Eesti 200 programmis ei leidnud ma konkreetset vastust küsimusele, mida kavatseb Eesti 200 teha tänaste pensionäride pensioniga.

Küll aga lubab Eesti 200 vanaduspensionieas inimestele tulu kuni tuhande euroni vabastada tulu- ja sotsiaalmaksust.

Mulle tundub see ebaõiglane, sest mis kasu on alla vaesuse piiri või piiri peal elavale eakale inimesele sellest, et kõrgel tema pea kohal 1000 euro juures asub piir, milleni nende sissetulekuid ei maksustata? 

Seda on tore teada, aga ravimeid selle eest ei osta ning kodusooja eest samuti sellega maksta ei saa.  

Kokkuvõte

Tuleb nii välja, et peaaegu kõik erakonnad lubavad pensionitõusu ning pensionide maksuvabastusi, aga kaugeltki mitte kõigi puhul ei ole selge, kuidas nende suurte numbriteni jõutakse.

Paremerakonnad on eriti küünilised. Eesti madalad pensionid on parempoolsete erakondade, eriti Reformierakonna süü. Ei maksa lasta endale puru silma ajada - paremerakonnad nagu Eesti 200, Reformierakond, Isamaa ja EKRE tahava ajada samasugust parempoolset ja ebaõiglast poliitikat edasi ning teha jätkuvalt maksusoodustuste näol kingitusi kõige jõukamatele. 

Lisa kommentaar

Email again: