Kommenteeri

Mis toimub pensionidega?

Riigikogu valimiste eel lubasid nii Keskerakond kui EKRE tõsta pensione. Peale valimisi on aga hakatud pensionite osas ajama ebamäärast juttu ning põhjendama, miks pensionitõusu siiski ei ole võimalik läbi viia. Samal ajal näiteks alkoholiaktsiisi langetamises lepiti juba kokku. Mis on selle valitsuse prioriteedid - eakate inimeste toimetulek või viina hind?


Riigikogu valimiste eel lubasid kaks tänase valitsuskoalitsiooni kolmest erakonnast arvestatavat pensionitõusu. Keskerakond lubas 100-euroast erakorralist pensionitõusu, EKRE lubas pensionid nelja aastaga kahekordistada. Mõlemad lubasid suuremal määral pensionide maksuvabastust. EKRE täielikult ja Keskerakond 750 euro ulatuses.

Keskerakonna valimisplatvormi leiab siit (pensionite osa on lk 6):

EKRE programmi 2019. aasta valimisteks leiab siit:

Peale valimisi on pensionitõusu lubaduse osas hakatud venitama ning seda lubatakse millalgi tulevikus. Millal täpsemini – kas järgmises elus? Ja milles on asi?

On arusaadav, et EKRE populistliku opositsioonierakonnana ei olnud oma programmi koostades vastutustundlik. Kuid Keskerakond peaministrierakonnana oli väga hästi informeeritud riigi rahanduslikust olukorrast, et anda vaid selliseid lubadusi, mida on võimalik pidada. Korduvalt kinnitati avalikkusele ja sidusgruppidele, et erakorraline pensionitõus on tehtav ning koguti selle toetuseks allkirju.

Eesti madalatele pensionidele on juhtinud tähelepanu ka Euroopa Komisjon. Suur osa Eesti eakaid elavad allpool suhtelise vaesuse piiri. Suur osa meie eakatest peab muretsema oma toimetuleku pärast.

Eakad ei peaks leppima niisama lihtsalt vastusega, et „raha ei ole“. Riigieelarvest tehtavad kulutused on teatavasti poliitiliste valikute küsimus.

Mis on siis sellele valitsusele olulisemad ja kiireloomulisemad kulukohad kui kahe valitsuserakonna lubatud pensionitõus? Miks on näiteks alkoholiaktsiisi langetamine olulisem?

Ka pensionäride huve esindavad ühendused peaksid praegu märksa aktiivsemalt pensionitõusu nimel võitlema.

Eakad inimesed moodustavad olulise osa valijaskonnast. Ka Euroopa valimistel. Praegu tundub, et venitatakse meelega konkreetsete numbritega pensionite osas, et olukord oleks ebamäärane.

Loodetakse saada pühapäeval eakate hääled kätte ja alles siis avalikustatakse, et pensionitõusu ikkagi ei tule või siis on see oodatust palju väiksem. Tegemist on pettusega ja sellega ei tohi leppida.

Lisa kommentaar

Email again: