Kommenteeri

"Kasumi teenimine on küllalt levinud praktika"

Pidin eile Riigikogus kolleegidele meelde tuletama, et tegelikult on kasumi teenimine turumajanduslikes riikides küllalt levinud praktika. Toon oma eilse kõne ära mõnevõrra toimetatult, et seda oleks lihtsam lugeda ja jälgida. Kes soovib, saab originaali lugeda Riigikogu stenogrammist.  
Foto Riigikogu istungilt. Erki Peinar, Riigikogu
Mul alguses ei olnud plaanis sõna võtta, aga ma kuulasin huviga seda, mida saalis räägivad kolleegid ja mõnede heade kolleegide sõnavõtud on olnud minu meelest Eesti ettevõtluse suhtes väga rängad ja stenogrammi huvides mõned asjad tuleb ära öelda.

Ma saan aru, et kolleegide Reformierakonnast ja sotsiaaldemokraatide suur süü seisneb selles, et me kaitseme pankade huve. Lubage ma kaitsen siis pankade huve.

Vaadake, mina isiklikult soovin kaitsta siin Riigikogu saalis kõigi ettevõtlike inimeste huve. Kõigi nende inimeste huve, kes loovad väärtust, kes loovad ettevõtteid, kes töötavad erasektoris, ilma kelleta meil ei oleks ju tegelikult võimalik siin saalis arutada näiteks jooksva või järgmise aasta riigieelarvet.

Ühtegi eurot, mida nemad ei ole teeninud, ei saa meie kulutada.

Nii et ma igati tahan neid tunnustada.

Minu meelest on uskumatu, et siin on inimesi, kes selliste valimatute sõnadega kütavad üles viha finantssektori suhtes.

Finantssektor on väga oluline osa Eesti majandusest. Kuidas te näiteks kujutate ette kaasaegset majandust ilma tugeva pangandussektorita? Mismoodi see käib siis?

Kas te hoiate siis, need inimesed, kes on pankade suhtes nii kriitilised, nii verised täna olnud, kas te hoiate oma raha madratsi sees? Head kolleegid, ärge siis tooge palun enam raamatpidamisse neid autoliisingu tšekikesi ka.

Autoliisingu pealt ka pangad teenivad kasumit.

Finantssektor tagab võimaluse ettevõtete ja eraisikute vaheliseks arveldamiseks. Finantssektor on väga oluline tööandja, maksab väga korralikke palkasid, nende palkade pealt laekub riigieelarvesse väga korralikult maksuraha.

Kui me ei oleks andnud pensionifondide haldamist finantssektorile, kellele me siis selle annaksime? Kas me looksime riikliku pensionifondide aktsiaseltsi koos nõukoguga, kus oleksid investeerimist nii hästi tajuvad, nii hästi mõistvad poliitikud? Jah?

Või oleks meil pensionifondide haldamise amet? Siis me peame ehitama sinna superministeeriumisse kolmanda torni juurde, et kuidagi ära mahutada selle ameti sekretariaat.

Mis puudutab pankureid, ma arvan, et nad tegutsenud täpselt selles raamis, mille head kolleegid, poliitikud on neile ette kirjutanud. Loomulikult, kõigile võib midagi ette heita, aga ühte asja mina pankadele ette ei heidaks ja see on kasumi teenimine.

Teate, eriti võib-olla armsad siin Isamaa ja EKRE saadikud, kasumi teenimine, see on turumajanduslikes ühiskondades küllalt levinud praktika. Kui te uurite seda asja, seda tuleb ette ka mujal kui Eestis.

On olnud neid, kes teenivad kasumit ka mujal ja midagi halba ei ole sellest juhtunud.

Mis puudutab finantssektori töötajaid, ma arvan, enamik neist teeb tööd palju rohkem kui keskmine Riigikogu liige. Ma arvan, et enamik finantssektori juhte on elu palju rohkem õppinud ja pidama pingutama selle nimel, et jõuda sinna, kus nad on täna.

Võib-olla mõni finantssektori teller on ka teinud rohkem tööd ja pingutanud, et jõuda sinna, kus ta on täna kui võib-olla mõned inimesed poliitikas.

Nii et mina kutsuksin tõesti üles, et ükskõik, kuidas te täna hääletate, see on muidugi teie isiklik küsimus, aga ma arvan, et meie kõigi kohus on seista selle eest, et Eesti majandus areneks, et oleks majanduskasv, oleks meie konkurentsivõime kasv.

See on väga tähtis, ilma selleta ei suurene inimeste elatustase, ei suurene sissetulekud, ei saa maksta kõrgemaid pensione, ei saa maksta suuremaid toetusi, ei saa pakkuda paremaid avalikke teenuseid, muuhulgas tervishoiuteenuseid. See ei ole võimalik.

Nii et ärme palun enam ründa ikkagi Eesti ettevõtjaid, Eesti majandust ja Eesti majanduse heaks töötavaid inimesi.

Vaadake, meie praegu siin peame kõnesid, aga nemad peavad homme tööle minema. Ma tänan teid kõiki tähelepanu eest!

Aitäh!

Lisa kommentaar

Email again: