Kommenteeri

Kas te olete ühed või te olete nullid?

Eilsel riigikogu istungil arutas ja hääletas täiskogu vastuolulise EKRE poliitiku Urmas Reitelmanni nimetamist Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsioon liikmeks. Minu jaoks oli see esimene kord võtta sõna Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel ning ühtlasi esimene kord võtta sõna Riigikogu kõnetoolist.  Siin on minu eilne kõne.

Foto: Erik Peinar, Riigikogu 
Austatud härra hea eesistuja! 
Head kolleegid!

Sotsiaaldemokraatlik Erakond on kindlal seisukohal, et otsus nimetada Urmas Reitelmann Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee liikmeks on vale, ja me kutsume saadikuid hääletama oma südametunnistuse kohaselt selle otsuse vastu.

Ma juhin teie tähelepanu sellele, et väliskomisjon, kaasa arvatud opositsioonierakonnad väliskomisjonis, tegid suuri pingutusi, et me ei oleks täna selles olukorras, kus me oleme.

Kui Eestimaa Konservatiivne Rahvaerakond pakkus delegatsiooni liikmena välja Urmas Reitelmanni, tegi väliskomisjoni enamus väga taktitundeliselt kolleegidele EKRE fraktsioonis ettepaneku seda otsust muuta, pidades silmas neid küsimusi ja küsitavusi, mille esilekerkimine oli vältimatu.

Me kutsusime üles arvestama laiemat huvi hoida Eesti välispoliitilist tõsiseltvõetavust, mida ei saa kunagi olla liiga palju.

Me soovitasime, et Urmas Reitelmannile leitaks mingit muud, talle paremini sobivat rakendust, ja Euroopa Nõukogus rakendataks kedagi teist kui Urmas Reitelmanni.

Kahjuks EKRE seda võimalust ei kasutanud.

Siis oli võimalus Eesti huvide eest seista koalitsioonipartneritel Keskerakonnal ja Isamaal.

Uskusin Keskerakond ja Isamaa ei saa toetada meie venekeelseid kaasmaalasi parasiitideks ja teiste rahvuste esindajaid veel palju hullemini nimetanud poliitiku lähetamist Euroopa Nõukogu Parlamentaarsesse Assambleesse nõudma Venemaalt inimõiguste austamist. Iga mõtlev inimene saab aru, et see on absurdne otsus.

Aga selle asemel kindlustas koalitsioon endale mehaanilise häälteenamuse küsitava vangerdusega.

Ma tahaksin siinkohal vabandada Siret Kotka-Repinski ees. Ma ütlesin, et ta ei tee vahet Malil ja Balil. Kahtlemata oli minu kriitika täiesti valesti adresseeritud. Täna ma mõistan, et probleem ei ole selles, et Keskerakonna ja Isamaa liikmed ei saa aru, mida nad teevad, vaid vastupidi selles, et te saate aru ja te ikka teete.

Nii et tänane hääletus, head kolleegid, nagu Eestis armastatakse öelda, on väga märgiline.

Kuni selle hääletuse toimumiseni on Urmas Reitelmann, meie hea kolleeg, lihtsalt ühe Riigikogu fraktsiooni veidi kurioosne esindaja, demokraatliku protsessi teatud veateade, meie vaba ühiskonna operatsioonisüsteemi kokkujooksmise tulemusel tekkinud katkine fail.

Me kõik saame siin saalis aru, et ta ei sobi sellesse rolli.

Aga asi ei ole täna selles, kes on Urmas Reitelmann. Asi on selles, kes olete teie.

Eelseisev hääletus kirjeldab kõige rohkem sellest hääletusest osavõtjaid: kas te olete ühed või te olete nullid?

Me oleme oma mandaadis vabad. Kedagi ei saa sundida toetama kellegi kandidatuuri. Teil on õigus hääletada nii, nagu te soovite: teil on võimalik hääletada poolt, teil on võimalik hääletada vastu ja mõlemal juhul on valijatel õigus küsida teie käest, aga miks te siis nii tegite.

Ja uskuge mind, nad kindlasti küsivad.

Ma tänan teid!

Lisa kommentaar

Email again: