Kommenteeri

Palun ära osta jõulude pärast liigseid asju

Uuringufirma Deloitte on kokku arvutanud, et jõuluostud võivad USAs kaupmeestele tähendada tänavu kuni 1.1 triljoni dollari suurust lisasissetulekut. Triljon on miljon miljonit ehk siis 1 000 000 000 000 dollarit. Kui Deloitte’il on õigus, siis panevad ameeriklased kingitustele hakkama ligi 90 aasta Eesti riigieelarve.

Mõistagi ei puuduta tarbimishullus ainult USA-d.

Eesti inimesed on samuti jõulude ajal tublid kulutajad. Ühe Äripäevas avaldatud uuringu andmetel kulutavad eestimaalased jõuluostudele keskmiselt 257 eurot.
 
Muidugi, eks paljud leibkonnad ostavad ja kingivad jõulude ajal asju, millele kulutamisest tõenäoliselt ei pääseks nagunii – laste mänguasjad, riided, kosmeetikatooted jne.

Kuid turundajate poolt on tarbijatele päris tugev surve osta asju, mida muidu ilmselt ei ostaks, mistõttu kogu maailmas toodetakse ja tarbitakse jõulude tõttu koletul hulgal kõikvõimalikke kaupu, mida tegelikult ei ole vaja ja millest saadav rõõm on parimal juhul väga lühiajaline – keskkonnamõju võib aga olla väga pikaajaline.

Kõige halvemal juhul aga rändavad sellised kingitused otse tootmisest ja logistikaahelast läbi leibkondade ostukorvi otse jäätmekäitlusesse.

Palun ära osta jõulude pärast liigseid asju. Kõige parem kingitus nii suurtele kui väikestele headele lastele on võimalus hingata puhast õhku ja elada ilusal planeedil ka tulevikus.

Seega võib asjade asemel alati kinkida midagi muud - kasvõi mängida sõbraga pinksi. 

#mõtleennekuiostad #vastutustundlikudjõulud

Lisa kommentaar

Email again: