Kommenteeri

No deal is better than a bad deal *

Hääled on loetud ja tulemused on teada. Kindlasti teid väga huvitab, millised on minu tähelepanekud?

Raimond Kaljulaid

Kõigepealt soovin ma kindlasti tänada kõiki, kes tulid pühapäeval valima. Eriti aga neid, kes hääletasid Kristiines, Haaberstis ja Põhja-Tallinnas Keskerakonna või isiklikult minu poolt. Suur suur suur tänu!

Üleriigiliselt võitis Reformierakond - Kristiines, Haaberstis ja Põhja-Tallinnas Keskerakond

Üleriigiliselt tegi võimsa tulemuse Reformierakond ja ka konkurente tuleb tunnustada. Kaja Kallas tõestas end tugeva liidrina ning tema isiklik valimistulemus oli ülivõimas.

Mul on hea meel ka selle üle, et Siim Kallas sai oma ringkonnas hea tulemuse. Ta on tark ja erudeeritud inimene ning mul on hea meel, et ta tuleb Riigikokku.

Kõva vastane on suur kingitus. 

Keskerakond sai minu valimisringkonnas Kristiines, Haaberstis ja Põhja-Tallinnas enim hääli, napilt tuli teiseks Reformierakond. Siis tuleb tükk tühja maad ning järgemööda EKRE, SDE, Isamaa ja Eesti 200.

Ja kuigi ma tegin esimesel korral valimistel osaleva poliitikuna mõistagi hea tulemuse - üleriigilises arvestuses kaheksas, enda erakonnas kolmas, ringkonnas selgelt esimene, rohkem hääli kui kogenud ja tuntud poliitikutel nagu Kristen Michal ja paljud teised - ei saa ma muidugi lõpuni rahul olla.

Esiteks, kaotas erakond tervikuna üleriigiliselt valimised ja siin on ka minul juhatuse liikmena vastutus. Teiseks, oli minu eesmärk ringkonnas saada üks mandaat rohkem kui eelmisel korral, aga see kahjuks ei õnnestunud.  

Mis juhtus Keskerakonna tulemusega?

Kui küsida, mis juhtus Keskerakonna tulemusega üleriigiliselt, siis sellele ei ole ühte lihtsat vastust, mis kõik kokku võtaks. Pigem mitmed asjaolud kokku. 


Mina oma arvamust ei soovi mingil juhul avalikult kirja panna või välja öelda. Nende küsimustega peab tegelema erakonna juhatus, et minna edasi targemana ja tugevamana.

Üksteise avalikult süüdistamine elu edasi ei vii. 

Kes moodustab valitsuse?

Ma üldiselt arvan, et on õige kui valimiste võitja moodustab valitsuse või vähemalt saab selleks esimesena võimaluse. Seega on initsiatiiv hetkel Kaja Kallase ja Reformierakonna käes.

Koostöö EKRE-ga on Kaja Kallas välistanud, seega on Reformierakonnal kaks tõsisemat valikut – Reformierakonna ja Keskerakonna kaksikliit ning Reformierakonna, SDE ja Isamaa kolmikliit.

Mulle eriti ei meeldi mõte uuest kolmikliidust, samas ma ei suhtuks kindlasti eitavalt mõttesse Keskerakonna ja Reformierakonna koostööst. Seda tuleks tõsiselt arutada minu arvates. 
 
Usun, et valija hindas Reformierakonna kogemusi ja oskusi majandus- ja maksupoliitikas ning teiselt poolt Keskerakonna pakutud suuremat tähelepanu sotsiaalse turvatunde ning ebavõrdsuse küsimustele – eriti, mis puudutab eakate põlvkonda.
 
Valitsus, kus need väärtused oleksid esindatud, on kindlasti tõsist kaalumist väärt. 

Iga hinna eest kokku leppima ei pea. Nagu ütles briti peaminister Theresa May Brexiti kõneluste kohta – no deal is better than a bad deal.

Kuid kindlasti peavad kõik osapooled minema vastastikustele konsultatsioonidele heas usus ja avatuna koostööks. 

Maailmas ja Eestis on vastandumist niigi palju – valimiste eel püüdis igaüks eristuda. Nüüd tuleb otsida kompromisse ja ühisosa, mis liidaks ka ühiskonda ja võimaldaks riigil
edasi minna.

Meenub, et kohutavalt tüütu oli jälgida koalitsioonikõnelusi neli aastat tagasi, kus kõik osapooled tegelesid mingi pideva spinnimise ja kavala näoga kolmemõtteliste kommentaaride andmisega.

Üldiselt on muidugi parem kui peale valimisi moodustatakse valitus küllalt kiiresti. Mida pikemaks venivad kõnelused, seda suurem on ühiskonnas ebakindlus.
 

* No deal is better than a bad deal - on sõnamäng, kuid viitab sellele, et brittidel on Theresa May hinnangul kasulikum lahkuda Euroopa Liidust ilma igasuguse kokkuleppeta juhul kui brittidele kasulikku lepet ei õnnestu sõlmida. 

Lisa kommentaar

Email again: