Kommenteeri

Muidugi tohib minu kampaaniat toetada!

Sellest ajast peale, kui teatasin, et astun Keskerakonna juhatusest tagasi ning andsin teada Euroopa Parlamenti kandideerimisest, on mitmed inimesed mulle kirjutanud ja küsinud, kas nad tohivad minu kampaaniat kuidagi toetada. Muidugi tohib minu kampaaniat toetada! Sellest oleks väga palju abi. Kirjutan lahti, kuidas seda teha.

Annetamine heategevuseks on Eestis juba küllalt levinud, kuid erakondade ja üksikkandidaatide toetamisega tegelevad millegi pärast peamiselt jõukad ettevõtjad. 

Tegelikult on sulle meeldiva kandidaadi kampaania toetamine täiesti seaduslik ning kindlasti ei pea toetus tingimata olema rahaliselt väga suur summa. 

Mida on oluline silmas pidada?

Kuidas toetada?

Kui ma seadusest õigesti aru sain, siis sularahas annetusi üksikkandidaat vastu võtta ei tohi ja miks peakski ta seda tänapäeval tegema.

Seega minu kampaania toetamiseks tuleb teha ülekanne minu isiklikule arveldusarvele, milleks on EE472200221007129190. Saaja on Raimond Kaljulaid. Selgitus on mõistlik panna samuti teemakohane - nt "annetus".

Annetused on avalikud. Annetajate nimed pean pärast valimisi teatama Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonile. Samuti koostan ma hiljem aruande, millest näeb täpselt ka seda, kuhu kampaania eelarve kulus.

Loomulikult rahastan ma oma kampaaniat ka ise, oma enda vahenditest. Olen seda teinud nii kohalike kui Riigikogu valimiste kampaaniate puhul. 

Lubatud on ainult üksikisikute annetused  

Oluline on silmas pidada seda, et Eestis lubab seadus annetusi teha ainult eraisikutel. Annetada võivad kõik, kes elavad püsivalt Eestis.

Ettevõtted ei tohi Eestis erakondi ega üksikkandidaate toetada. Kui ettevõtja soovib mõnda erakonda või kandidaati toetada, peab ta seda tegema oma isiklikest vahenditest.

Annetada tohib ainult enda raha

Teine oluline asjaolu – annetada tohib ainult enda raha. Võõrast raha (nt sõbra eest) ei tohi annetada. 

Erakondade ja poliitikute puhul peab olema täpselt teada, kes on neid rahastanud. Poliitika peab olema aus ja läbipaistev.

Annetus peab olema aus

Ja kolmandaks – ning see on väga oluline – annetus peab olema puhtalt maailmavaateline, seotud ainult sellega, et kandidaat esindab sulle sümpaatseid seisukohti ja väärtuseid. 

Lisa kommentaar

Email again: