Kommenteeri

Kas kodulaenukliendid saavad pankadelt maksepuhkust?

Kui töötasime välja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ettepanekuid sotsiaalsete kriisimeetmete osas, käsitlesime ka kodulaenuklientide küsimust. Praeguses kriisis ei ole süüdi ei pangad ega ka mitte inimesed, kes on võtnud kodulaenu. Oleks erakordselt kahetsusväärne, kui inimesed kaotavad oma kodud koroonaviiruse tõttu. Eestis tegutsevad suuremad pangad on teatanud, et tulevad raskes olukorras inimestele vastu. Tõsi, nende tingimused on erinevad. Seega peaks iga inimene oma pangaga ise ühendust võtma ning tingimusi täpsustama. Seda tuleks kindlasti teha enne kui laenu osas on tekkinud juba võlgnevus ja on võimalik pangalt taotleda maksepuhkust selle ennetamiseks.

LHV ja Swedbank on kõige vastutulelikumad

Mina olen nii Swedbanki kui LHV klient (kodulaen on Swedbankist). LHV on teatanud, et võimaldab oma kodulaenuklientidele lihtsustatud korras, teisi tingimusi muutmata ja tasuta. Kui inimesel on kriisist tingitud majandusraskuste tõttu raskusi laenuda tasumisega, saab maksepuhkuse taotluse esitada pangale elektrooniliselt. Kodulaenude puhul saab maksepuhkust taotleda kuni aastaks.

Maksepuhkuse ajal on võimalik eeskätt taotleda laenu põhiosale – see tähendab, et klientidel tuleb jätkata intresside tasumist. See muudab muidugi olukorra keerulisemaks nendele kodulaenuklientidele, kes on laenu võtnud lühikest aega tagasi ning maksest moodustavad intressid väga olulise osa. Samas lubab pank teha erandi nendele klientidele, kes on kriisi tõttu kaotanud sissetuleku, taotleda puhkust ka intresside osas.

Edasi lükatud maksete summa jaotatakse ülejäänud laenuperioodile. Vajadusel on võimalik taotleda laenulepingu tähtaja pikendamist.

Väga sarnaseid lahendusi pakub oma klientidele ka Swedbank, kes samuti lubab kuni aastaks ajaks maksepuhkust põhiosa maksete osas ning erandjuhul ka intresside osas ning taotlust saab samuti esitada elektrooniliselt ja see on tehtud klientidele küllalt mugavaks.

Pankade tingimused on erinevad

Äripäev on võrrelnud kõigi Eesti suuremate pankade maksepuhkuste tingimusi, mis on sõltuvalt pangast mõnevõrra erinevad. Kõik pangad ei luba sama pikka puhkust nagu Swedbank ja LHV. Osad annavad maksepuhkuse automaatselt, teised aga lähtudes kliendi olukorrast. Osas lubavad laenulepingut pikendada, osad aga mitte.

Üldjuhul peab maksepuhkust taotlev klient arvestama, et selle lõppedes igakuised maksed mõnevõrra suurenevad. Intresside osas lubab enamik panku vastu tulla vaid erandjuhtudel.

Kümme päeva tagasi oli Eestis antud juba üle 10 tuhande maksepuhkuse, neist 70% eraklientidele.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poolt jälgime kindlasti tähelepanelikult olukorda nii tööturul kui ka pankade otsuseid ja vajadusel pakume välja täiendavaid lahendusi kodulaenuklientide toetamiseks.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poolt välja pakutud kriisimeetmete kavaga saad tutvuda erakonna kodulehel.


Lisa kommentaar

Email again: