Jüri Ratase valitsus pärast Kingo-kriisi
Kahtlematult on see nädal toonud mitmeid piinlikke episoode, aga milline on pärast seda Jüri Ratase juhitud koalitsiooni tervis?
Siseminister Mart Helme teatas esmaspäeval Riigikogu ees, et ei poolda isiklikult koalitsioonivalitsuse poolt välja pakutud relvapiiranguid ning arvab, et riik ei peaks näiteks seadma ülempiiri padrunisalve mahutavusele.
Siseminister soovitab tänavarahutusteks relvastuda
Milleks Eesti inimestele suuremahuliste padrunisalvedega relvad? Ministri sõnul võib neid vaja minna tänavarahutuste korral. Mida see täpsemini tähendada võiks? Järgmine kord kui puhkevad tänavarahutused, peaks kodanik märulipolitsei ootamise asemel avama aknast korrarikkujate pihta tule?
Kingo püüab eksitada Riigikogu, jääb ministrikohast ilma
Kuid tõeline „märul“ läks poliitikas lahti peale seda, kui Kert Kingo Riigikogus arupärimisele vastates korduvalt keeldus sisuliselt vastamast küsimustele seoses Jakko Väli palkamisega oma nõunikuks.
Valel on lühikesed jalad – juba kolmapäeval saime teada, et tööleping Jakko Väliga oli siiski sõlmitud ning korralduse selleks andis minister ise. Minister astus tagasi.
Tanel Kiik EKRE kriitikatule all
Jätkuvad on ka EKRE uudiste portaali „Uued uudised“ avalikud rünnakud sotsiaalminister Tanel Kiige suhtes. „Uued uudised“ on EKRE kontrolli all olev valeuudiste portaal ning muidugi ei sa seal toimuv olla sanktsioneerimata EKRE liidrite poolt.
EKRE on oma kohalike valimiste kampaaniat alustanud varakult ning ründab edu saavutamiseks enda koalitsioonipartneri ministrit, kes iroonilisel kombel oli üks peamisi selle koalitsiooni arhitekte.
Ühesõnaga, selle sürreaalse koalitsiooni sürreaalne tegevus jätkub. Kas see aga kujutab eksistentsiaalset probleemi valitsusele? Võib valitsus selle tulemusel laguneda?
Veel mitte.
Valitsus püsib
Esiteks on Kert Kingo EKRE hierarhias siiski küllalt vähetähtis poliitik, kellest erakonnal oli lihtne loobuda. Enamik EKRE valijaid ei heida läbikukkumist väliskaubanduse ja infotehnoloogia valdkonnas kellelegi ette – neid need asjad ei huvita.
Teiseks ei ole endiselt vähimatki põhjust seda koalitsiooni laiali saata. Kriitikat on maru palju, aga seda oli ka Jüri Ratase esimese valitsuse ajal – vaatamata sellele, et see moodustati „parketikõlbulike“ erakondadega SDE ja Isamaa.
Seega jätkame vähemalt esialgu praeguse valitsuskoalitsiooni juhtimisel ning muutuse sellesse võivad tuua kas mingid hetkel ettenägematud ootamatud sündmused (nii suur skandaal, mis sunniks peaministri tagasi astuma) või siis vähem kui kahe aasta pärast toimuvad presidendivalimised.