Kommenteeri

Boris Johnson viimast korda parlamendi ees

Kui Boris Johnsoni viimasest valimisteelsest debatist parlamendis saab mingeid järeldusi teha, siis rääkis saadikute häälestatus sama lugu, mida arvamusküsitlused - Johnsonil on hetkeseisuga opositsiooniparteide ees selge edumaa.


Juhuslikku kokkusattumusena saabusin ma kolmapäeval briti parlamendi alamkotta täpselt samal ajal peaminister Boris Johnsoniga, kes väga meie peaministri sarnaselt liigub edasi nii kiiresti, et arvukad abid ja turvamehed peavad suisa jooksma, et temaga sammu pidada.

Viimane valimiste eelne PMQ (Prime Ministers Questions - sarnane formaat meie Riigikogu infotunnile, kus saadikud saavad esitada peaministrile küsimusi) algas Johnsoni ja Corbyni viimase raevuka mõõduvõtmisega parlamendi alamkoja ees, mis keskendus peaasjalikult sisepoliitika küsimustele, nagu nt korrakaitse, tervishoiu- ja hariduspoliitika.

Johnsoni ja Corbyni erakondade erinev valmisolek ja häälestatus valimisteks oli saalis väga hästi näha, tunda ja kuulda. Konservatiivide rahvasaadikud on märksa kindlamini oma liidri selja taga. Mitmed briti tööpartei poliitikud vaatasid aga kurval ilmel saalis ringi, justkui valmistudes mõttes oma kohaga rohelistel pinkidel hüvasti jätma.

Ka liidritest on Johnson kindlasti sõnaosavam ja jõulisem ning teravam kui Corbyn.

Neljasilmavestlustes briti poliitikutega on selgelt tunda põlgust opositsiooniliider Corbyni ebaleva poliitika suhtes.

Talle heidetakse ette selgete seisukohtade puudumist – nii Brexiti kui välis- ja kaitsepoliitika küsimustes.

Corbyni lähenemist majandusküsimustele nimetatakse sotsialistlikuks utoopiaks, teda ennast marksistiks.

Valdavalt arvatakse, et valimistel ootab tööparteid ees kaotus ning tõenäoliselt hakkab partei otsima uut esimeest. Teise referendumi perspektiivi ei peeta enam väga tõenäoliseks. Tunnetatakse, et ka Euroopa kannatus hakkab katkema.

Johnsoni viimane PMQ selle parlamendi ees oli ühtlasi viimaseks ka spiiker John Bercow jaoks, kes juhib alamkoja istungeid aastast 2009.

Johnson alustas oma sõnavõttu parlamendi ees väga humoorika ja mängulise austusvaldusega Bercow’le, millele elati heakskiitvalt kaasa nii tema enda erakonna kui ka opositsioonipinkidel istuvate saadikute poolt.

Austusavaldused spiikrile jätkusid ka paljude teiste parlamendiliikmete sõnavõttudes – mida olid parlamendirõdule tulnud jälgima ka Bercow lapsed.

Nii valitsevate konservatiivide kui opositsiooniliste saadikute poolt tõsteti edasi tema panust parlamendi muutmisel „härrasmeeste klubist“ kaasaegseks ja kasavaks institutsiooniks. Ei mäleta, et oleksin Eesti parlamendis näinud võrreldavat suutlikkust olla üle parteipoliitilistest vastasseisudest. 

Mitmetes sõnavõttudes tõsteti esile Bercow panust LGBT kogukonna õiguste eest seismisel.

Muide, oluline on ära märkida ka seda, et paraku pannakse Eestis toimuvat tähele ka mujal ning kahetsusväärselt tõstatus teema LGBT kogukonna õigustest ning nende taga kiusamisest Eestis ka kohtumistel briti parlamendiliikmetega.

Lisa kommentaar

Email again: