Uuring tõestab, et Eestis ei ole mingit usalduskriisi
Muud viimasel ajal ei kuule kui seda, et kogu läänemaailmas on inimesed kaotamas usku demokraatlikesse institutsioonidesse ja minetanud usalduse poliitilise eliidi vastu. Meile sisendatakse, et me elame enneolematus usalduskriisis.
Eestis on küllalt väike seltskond inimesi (EKRE tuumik, Varro Vooglaid, Objektiiv jt) kõvasti vaeva näinud, et selline illussioon luua. Opositsioonile Reformierakond aitab sellele kahjuks kaasa, kuigi võiks seda mitte teha.
Kaitseministeeriumi kodulehelt leiab mahuka uuringu, mis kaardistab Eesti inimeste hoiakuid oma riigi ja selle institutsioonide suhtes.
Ja üllatus-üllatus, kõik need numbrid on paremuse poole. Usalduskriisi, millest räägitakse, ei ole. See on väljamõeldis ja vale.
Kaks aastat tagasi uskus 32% eestimaalasi, et Eestis on elu läinud paremaks, tänavu 42%. Arvestatav tõus! Suurenenud on nende osakaal, kes tunnevad uhkust ja heameelt selle üle, et nad elavad Eesti Vabariigis.
Kui inimesed oleksid mures meie õiguskorra ja piiride pärast, siis peaks see väljenduma ka usalduses politsei ja piirivalve suhtes. Kuid 86% Eesti inimesi usaldab jätkuvalt meie politseid ja piirivalvet. Nende inimeste osakaal, kes leiavad, et Eesti piir on kaitstud, on kasvanud - mitte kahanenud. Saage aru, Eesti rahvas ei ole piiride pärast mures ega soovi mingit sõjaväestatud piirivalvet, mis neelaks meeletult raha, mis tuleks meie hariduse, tervishoiu, pensionite jne arvelt.
Inimesed usaldavad põhiseaduslikke insitutsioone, kohalikke omavalitsusi. Usaldus Euroopa Liidu ja NATO vastu on kahe aastaga kasvanud.
Usaldus valitsuse vastu oli kaks aastat tagasi palju madalam kui nüüd. Peaministrit usaldas märksa vähem inimesi. Meenutan, et siis oli ka teine peaminister ja teine valitsus. Jüri Ratas on usalduse valitsuse ja peaministri kui institutsiooni vastu taastanud!
Riigikogu usaldusväärsus on suurenenud, mitte vähenenud. Ja muide, kui mõtlema hakata, siis ka põhjusega – skandaale seoses kuluhüvitiste ja muu taolisega on selgelt vähemaks jäänud.
Inimeste valmisolek osaleda riigikaitses on suurenenud, kallaletungi korral Eestist lahkuda soovijate osakaal on vähenenud. Meie inimesed hindavad oma riiki ja on valmis selle kaitseks välja astuma.
Tuleb välja, et sisserände reguleerimist peab oluliseks 12% Eesti inimestest ning nende osakaal on võrreldes eelmise aastaga vähenenud.
Inimestele läheb tegelikult korda meie inimeste heaolu suurendamine (67%), tervishoiuteenuste kättesaadavuse parandamine (57%) ka sotsiaalse kindlustunde tõstmine, pensionid (56%) ja majanduse arengu tagamine (54%).
Ometi jaurame me jätkuvalt rändeteemadel nagu poleks meil riigis mingeid tegelikke probleeme.
Siit minu üleskutse kõigile Eesti poliitilistele jõudule. Ärge tehke liiga palju poulistide kisast välja – ärge laske end kaasa tõmmata nende ässitamisest. Sellega ainult võimendate nende sõnumeid ja toetate Eesti ühiskonda destabiliseerimist läbi hirmutamise ja hüsteeria õhutamise.
Eesti inimesed ootavad lahendusi majandus-, pensionite-, tervishoiu ja heaoluga seotud küsimustes.
Eesti inimesed ootavad jätkuvalt, et meie majanduse, heaolu ja julgeoleku huvides panustataksid Eesti poliitikud tugevalt rahvusvaheliste institutsioonide töösse, kuhu kuulumise nimel üheksakümnendatel aastatel nii palju tööd tehti.
Võib ka lühemalt öelda: isegi kui mõndades riikides Euroopas ja maailmas on inimesed läinud hulluks ja hääletanud endale ise häda kaela, ei pea meie sama reha peal kahe jalaga trampima.
Vaadake, mis toimub praegu briti valitsuses ja parlamendis. Arutatakse, kuidas kõige paremal moel viia ellu Brexit, mis kahjustab nii brittide kui EL-i majandust, vähendab inimeste sissetulekuid ja seeläbi ka maksubaasi, mille abil rahastada sotsiaalteenuseid, arstiabi, infrastruktuuriinvesteeringuid jne.
Vaadake, mis toimub Ameerika Ühendriikides, kus ametisolev president elab paralleelreaalsuses, kus tõde on vale ja vale on tõde ning tema suhtes on arvukalt erinevaid kriminaaluurimisi.
Vaadake, mis toimub kõigis nendes riikides, kus äärmuslikud parempoolsed jõud on kanda kinnitanud – isikuvabaduste piiramine ja vaba ühiskonna alustalade õõnestamine.
Eestis seda kõike veel ei ole. Meil on tugeva usaldusnivooga peaminister ja valitsus, kes väga hästi saavad aru, et nende roll on ühiskonnas stabiilsuse ja rahu hoidmine ning lahenduste otsimine tegelikele probleemidele.
Hoiame siis seda valitsust ja toetame sellesse kuuluvaid jõude ka valimistel.