Kommenteeri

Esmased uuringud näitavad, et Euroopa valimised tulevad põnevad

On hakanud ilmuma esimesed küsitlused Euroopa valimiste võimalike tulemuste kohta ja need on ülimalt põnevad ning Euroopa valimiste tulemused hakkavad kindlasti kõvasti mõjutama ka Eesti sisepoliitikat.

Raimond Kaljulaid
Lootust on, nüüd tuleb tööd teha

Alustan iseendast. Täna Postimehes avaldatud Kantar Emori uuringutulemused ennustavad mulle küllalt tugevat toetust Euroopa Parlamendi valimistel. Kandidaatidest olen üleriigilises arvestuses kolmas.

See on väga hea uudis. Alustan sel nädalal aktiivse valimiskampaaniaga. Minu südametunnistus ei lubaks küsida inimestelt toetust, kui mul ei oleks  lootust olla edukas. Õnneks lootust on, kuigi lõpuks oleneb iga Eesti inimese otsusest see, kes saab mandaadi ja kes ei saa. 

Kas EKRE võtab üks või kaks mandaati?

EKRE võtab uuringu järgi ühe mandaadi, aga ma ei välistaks ka seda, et neil õnnestub teha parem tulemus. Ja kui see neil õnnestub, siis saavad nad ka siseriiklikult kõvasti kaalu juurde. 

Euroopa valimistel on küsimus suuresti selles, kes suudab oma valijad välja tuua. EKRE pingutab kõvasti selle nimel, et nende toetajad oleksid valimiste eel suurimas võimalikus sõjaseisukorras.

Töö käib. Meie tulevane siseminister Mart Helme räägib juba nädalaid Euroopa Komisjoni ja eriteenistuste vandenõust EKRE vastu ja muud sarnast pada. Kolleegid valitsusest peavad seda siluma. Martin Helme lubab samuti hakata Euroopa ametnikega õiendama. Võime mõneks ajaks unustada Eesti kui konstruktiivse väikeriigi kuvandi.  

Meie esindajad europarlamendis on seni olnud pigem suhteliselt vaoshoitud inimesed, kes ei ole riigile väga suuri komplikatsioone põhjustanud – välja arvatud üks Süüria-lembene eurosaadik, aga see selleks.

EKRE enfant terrible Jaak Madison on europarlamendis täiesti ennustamatu käitumisega.

Emori uuringu andmetel on minu ja EKRE toetuse vahe täpselt üks 1%. See on väga motiveeriv. Olen varasemalt valimistel korduvalt saanud oma ringkonnas rohkem hääli kui erakonnad kogu oma nimekirjaga. Kas õnnestub see sel korral võita EKRE-t, ei tea, aga proovima peab. 

Euroopale oleks see kindlasti sõnum, et kogu Eesti siiski ei ole hulluks läinud.


Reformierakond: Ansip ruulib, aga kes on Reformi teine MEP - Paet või Rõivas?


Kui uskuda Emori tulemusi saab Reformierakond valimistel kaks mandaati. 

Andrus Ansip on komisjoni liikmena olnud nii ja naa - Euroopa Liidu teemadega tegelevate professionaalide seas läbi viidud küsitlus paigutas Andrus Ansipi volinike seas 18. kohale.  

Kuid kodumaal sellest muidugi midagi ei teata ning suure tõenäosusega teeb fooliummütsikeste kuningas Ansip valimistel tugeva tulemuse.

Ansip ilmselt ka läheb Euroopa Parlamenti. Tal pole teist valikut, sest uus koalitsioon võtab temalt koha Euroopa Komisjonis.

Suur küsimärk on see, kes võtab Reformierakonna teise mandaadi – kas endine peaminister Taavi Rõivas või tänane Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet? 

Uuring näitab, et Paeti reiting on hetkel kõvem kui Rõivasel.

Kui Rõivas ei saa sisse, siis on see Euroopa liberaalidele paras kaotus. Rõivas juhtis liberaalide valimismanifesti töögruppi. 

Kaljurand saab „presidendivalimiste kompensatsioonimandaadi“

Suur on muidugi ka Marina Kaljuranna toetus ja arvatavasti saavadki sotsid tänu tugevale esinumbrile ühe mandaadi Euroopa Parlamendis.  

Kaljurand oli küsitluste järgi rahva hulgas enimtoetatud presidendikandidaat, kes paraku teda toetanud erakonna sisemiste vastuolude tõttu kõrget ametit ei saanud.

Kui Marina Kaljurand saab tugeva tulemuse, siis nimetaksin seda heas mõttes „presidendivalimiste kompensatsioonimandaadiks“.

Terrase positsioon on haavatav

Kui EKRE-l ei õnnestu Isamaalt mandaati ära napsata, siis seitsmenda mandaadi saab Emori uuringule tuginedes ilmselt kindral Terras, kes jääb ootama seda, kas britid lahkuvad Euroopa Liidust. 

Muide, kui kindel on ikkagi Toomi mandaat?

Hetkel näitavad mõlemad uuringud, et Keskerakond on tulevases Euroopa Parlamendis sees, aga Keskerakonna valijate aktiivsus on kindlasti suur küsimärk ja murekoht.

Vene valijatest mingi osa jätab kindlasti need valimised vahele, sest on Keskerakonnas sügavalt-sügavalt pettunud.

Kuigi uuringutulemused seda mingil viisil ei kinnita, ei välistaks mina midagi – ka seda, et Keskerakond võib valimistel sootuks mandaadita jääda.

Siis on Jüri Ratasel muidugi suur probleem – ühtäkki jääv töö ja rakenduseta erakordselt kõrge üleriigilise tuntusega emotsionaalselt volatiilne poliitik.

Toom Riigikokku tulla ei saa (loobus mandaadist), valitsusse tulla ka ei saa (Isamaa ei aktsepteeriks teda ministrina), muid erilisi võimalusi tema rakendamiseks samuti ei ole.

Kui näiteks SDE suudab üllatada ja võtta ühe koha asemel kaks ja seda Keskerakonna arvelt, siis oleks see ka Ossinovskile hea uudis - mine tea, võib-olla võimaldaks koguni SDE esimehe tooli hoida (eeldusel muidugi, et Ossinovskil üldse selline huvi on). 

Lisa kommentaar

Email again: